Zwyczaje kotów - Kocie zachowania? Kot współpracujący

Zwyczaje kotów według obserwacji? Większość badaczy kocich zwyczajów twierdzi, że zwierzęta te nie są zdolne do współpracy z innymi kotami, a tym bardziej z człowiekiem czy psem.

Zwyczaje kotów - Kocie zachowania
Zwyczaje kotów - Kocie zachowania

Na pozór jest to prawda, bo na czym miałaby polegać współpraca kota -samotnego łowcy.  W warunkach naturalnych kot, tak jak żbik, miałby swoje terytorium łowieckie, na którym inny kot byłby tylko konkurentem pokarmowym. Poza tym inny kot tej samej płci mógłby zagrozić linii genetycznej gospodarza, a także być rywalem o pokarm dla jego potomstwa. Tak mogłoby być, gdyby nasz kot żył na swobodzie. Mogłoby, ale nie musiałoby. Część dzikich kotowatych żyje w stałych grupach, na przykład lwy, a wszystkie spędzają dzieciństwo z rodzeństwem i matką. W jednym i drugim przypadku obserwujemy współpracę poszczególnych osobników na różnych płaszczyznach. Koalicja lwów-samców wspólnie broni terytorium i haremu lwie wraz z potomstwem. Lwice współpracują podczas polowania i przy opiece nad młodymi. Młode samce geparda = bracia, już odtrąceni przez matkę jeszcze długo polują wspólnie.

Zwyczaje kotów - Wspólne odchowanie kociąt i współpraca

Pośród wolno żyjących kotek domowych nierzadko obserwuje się wspólne odchowywanie kociąt. W większych kocich społecznościach kotki często kocą się w tym samym czasie i w bezpośrednim sąsiedztwie.

Zwyczaje kotów - Wspólne odchowanie kociąt
Zwyczaje kotów - Wspólne odchowanie kociąt

Zazwyczaj są to samiczki spokrewnione, na przykład matka i córka, ale bywa, że nie łączą ich więzy krwi, lecz wyłącznie sympatia. Kotki pozwalają się ssać nie tylko swoim kociakom i razem bronią gniazda. Najciekawsze jest jednak to, że zdarzają się kocury pełniące rolę piastuna kociąt i to wcale nie swoich. Najczęściej w opiece nad kociakami uczestniczy ich starszy brat z poprzedniego miotu, ale i tu są wyjątki. Zdarzają się bowiem kocury z opiekuńczymi skłonnościami w stosunku do niespokrewnionych z nimi kociąt.

Kocie zachowania i zwyczaje?

Koty to zwierzęta bardzo inteligentne i wbrew ogólnie panującej opinii szybko się uczą, zmieniając swoje zachowania i zwyczaje zależnie od warunków życia. Vitus B. Droscher opisuje zachowania kotek opiekujących się potomstwem. Według jego obserwacji kotka karmiąca kocięta jest dość obojętna na wołanie kociaka, który wypełzł z gniazda. Reaguje dopiero na jego czwarte zawołanie przynosi malucha do reszty kociąt. Z moich długoletnich obserwacji wynika, że kotki trzymane w warunkach domowych przekształcają swoje zachowanie. Kiedy jedno z kociąt wypadnie z gniazda i rozpaczliwie krzyczy, większość kotek szuka ratunku u człowieka. Kotka staje się niespokojna, miauczy i biega między kociakiem, a człowiekiem.

Zwyczaje kotów - wychowanie kociaków

Wiele lat temu gościła w moim domu perska kotka z czwórką osesków. Spałyśmy w jednym pokoju. Budziła mnie, gdy w nocy dzieci jej się „rozsypywały”. W naturalnych warunkach pierwsza faza życia kociaka pod okiem „dzikiej kotki-matki” jest jednym z etapów selekcji naturalnej. Jeżeli kociak jest słaby i nie krzyczy wystarczająco głośno i często, można by sądzić, iż z punktu widzenia gatunku nie jest wart, żeby poświęcać mu uwagę. Nie jest to jednak regułą. Obserwowano liczne zwierzęta, w tym koty, które szczególną troską otaczały ułomne potomstwo. Dlaczego więc „dzika kotkaczeka na czwarte wezwanie dziecka, a domowa już po pierwszym wezwaniu szuka pomocy człowieka? Może u kociąt „dzikuski” ma to być pierwsza lekcja życia krzycz głośno, to cię usłyszą. Nie ulega wątpliwości, że koty bardzo szybko się uczą, i jeśli wymaga tego sytuacja, zmieniają swoje, jak do niedawna myślano niezmienne, obyczaje.

Współpraca kotów przy odchowaniu potomstwa

Współpraca kotów przy odchowywaniu potomstwa między dwiema kotkami, między kotką a kocurem, czy między kotką, a człowiekiem to wielokrotnie obserwowane zjawisko, ale zdarza się również sytuacja, gdy kotka współpracuje z psem. Od zarania dziejów kot i pies towarzyszyły człowiekowi. W dawnych czasach i pies, i kot, i człowiek żyli w dużo mniejszym zagęszczeniu. Dziś często w jednym niedużym mieszkaniu koegzystują przedstawiciele tych trzech gatunków. W związku z ograniczeniem powierzchni życiowej koty bardzo zbliżyły się do psów i odwrotnie.  Nawiązują się przyjaźnie międzygatunkowe, i bywa, że kotka staje się nierozłączna z psem. Spędzają razem dużo czasu, i gdy kotka ma rodzić, wybiera w tym celu... psie legowisko. Z jej punktu widzenia jest to najbezpieczniejsze miejsce. Jak widać, nie tylko nam pies kojarzy się ze stróżem bezpieczeństwa.

Koty i psy współpraca międzygatunkowa

Kilka razy W życiu byłam świadkiem kocio-psiej spółki rodzinno-wychowawczej. Widziałam kocięta odchowywane W psiej budzie, ko= cięta wylizywane przez psa, na którego posłaniu przyszły na świat. Nie ma wątpliwości, że koty urodzone lub wychowane W domu, W którym są życzliwe psy, uczą się pewnych psich zachowań. Przede wszystkim są znacznie mniej nieufne wobec obcych. Często na psią modłę witają gości. Zazwyczaj koty się chowają, gdy W ich otoczeniu pojawia się nowy obiekt. Są ostrożne i wolą zachować dystans, zanim się nie upewnią, co lub kto to jest. Koty urodzone i wychowane w domach, gdzie psy mają z nimi stały kontakt, nie dość że nie boją się nowości, to jeszcze. wzorem swych kumpli chcą natychmiast poznać zawartość torby bądź nieznanego garnituru.

Moim zdaniem najciekawsze kocio-psie spółki zawiązują się w akcjach zdobywania pokarmu. Zazwyczaj bywa tak, że to pies jest zależny od łaskawości darczyńcy kota. Miałam kiedyś kotkę domową, burą, pręgowaną, wykarmioną przez suczkę rasy shar pei. W domu było pięć psów i cztery koty. Wszystkie żyły w przyjaźni, ale psy mogły liczyć tylko na mleczną córkę szarpejki. Kocia jadłodajnia znajdowała się na blacie kuchennym, aby psy nie opróżniały nie 

Sucha karma dla kota
Sucha karma dla kota

swoich misek. Stała tam zawsze dyżurna miska z suchą karmą dla kota. Na blacie dyżurna miska, a na podłodze dyżurna grupa psów -może coś spadnie? Kotka, o której mowa, kiedy sama zaspokoiła głód, spoglądała z góry na psy i jakby czekała na ich prośby. Te zaczynały popiskiwać i wpatrywać się W nią błagalnym wzrokiem, a ona zrzucała im po ziarenku karmy. Z wyraźnym zadowoleniem przypatrywała się, jak polują na smakowite kuleczki.

 

Zwyczaje kotów - Kocie zachowania? Kot współpracujący
5 (100%) 3 votes

Polecane wpisy:

2 Replies to “Zwyczaje kotów - Kocie zachowania? Kot współpracujący

  1. Mój kociak na przykład bardzo nie lubi towarzystwa innych zwierząt. Chyba za bardzo współpracujący nie jest 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *