Nagła agresja u kota - jak poradzić sobie z agresją u kota?

Nagła agresja u kota
Nagła agresja u kota

Temu, kto nie widział rozzłoszczonego kota, słowo „nagła agresja u kota” nie bardzo pasuje do mruczącego pieszczocha. Mówi się dużo o agresywnych rasach psów. Nawet mały piesek szczerzący zęby budzi respekt, tymczasem kocia fizjonomia to sama niewinność. Jednak zwykły domowy kot zdesperowany strachem może być bardzo niebezpiecznym zwierzęciem. Lew, lampart lub tygrys z racji samych rozmiarów budzą strach, ale czy mały kot o wadze czterech kilogramów może zrobić komuś krzywdę? Tak, może. I jak to zwykle bywa, winę za to ponosi nie stworzenie, lecz człowiek. Agresję wśród kotów można podzielić na tę występującą w relacjach między kotami i tę skierowaną na człowieka. Kot, jak wszyscy wiemy, jest samotnym łowcą. Efekty polowania są uzależnione od wielkości terytorium na jakim poluje, więc natura musiała go wyposażyć w umiejętności pozwalające przepędzić z własnego terenu potencjalnych konkurentów. Im zwierzę sprawniej posługuje się techniką zastraszania (postawa agresywna, syczenie, prychanie i okrzyki wojenne), tym rzadziej dochodzi do bijatyk bo przerażony intruz ucieka.

Rywalizacja u kotów - Nagła agresja u kota

Sytuacja trochę się zmienia, gdy w grę wchodzi rywalizacja 0 miłość. Instynkt rozrodczy jest najsilniejszym w przyrodzie motorem działania. Kocie wesela to istne pola bitew, tym bardziej gdy spotka się dwóch godnych siebie rywali. Kotki nie pozostają daleko w tyle, czy to w obronie terytorium, czy w sporach o ukochanego. Takie zachowania wśród kotów wolno żyjących nie są niczym niezwykłym i pozwalają się rozmnażać najlepiej dostosowanym osobnikom, które na neutralnym terenie przejawiają typowo społeczne zachowania, tak cenione w kocie domowym. Kociak ma niewiele czasu na nauczenie się od matki typowo kocich zachowań, które już niedługo pozwolą mu się wyżywić i przetrwać. Od rodzeństwa uczy się relacji obowiązujących W kociej społeczności. Ćwiczy również sprawność fizyczną i zdobywa najważniejszą dla nas ludzi wiedzę o tym, kiedy zabawa boli, a kiedy nie, i na ile wobec kogo można sobie pozwolić. Kociak zbyt wcześnie zabrany od matki i odizolowany od innych kotów nie będzie w przyszłości umiał się z nimi dogadać i najprawdopodobniej będzie w stosunku do nich agresywny.

Każdy kot traktuje nowo przybyłego przedstawiciela swego gatunku jak intruza, którego należy przepędzić ze swego terytorium. W sprzyjających warunkach po pewnym czasie go akceptuje. Na terenie mieszkania, zależnie od wieku kotów, proces ten trwa od kilku godzin do kilku miesięcy. Niestety, niekastrowane kocury rzadko się dogadują. Istnieją też oczywiście takie osobniki, które mimo prawidłowej socjalizacji z innymi kotami z czasem je przestają tolerować w swoim otoczeniu. Takie osobniki są skazane na towarzystwo ludzi i niejednokrotnie dobrze się dogadują z psami. Regułą jest, że koty łatwiej akceptują psy na swoim terytorium (chociaż od każdej reguły są wyjątki).

Nagła agresja u kota wobec członków rodziny

Najczęściej spotykanym problemem jest nagła agresja u kota wykazywana wobec członków rodziny. Pomimo że pogryzienie czy podrapanie przez kota zawsze boli tak samo, musimy tego typu zachowania podzielić na kilka grup zależnie od przyczyny ich występowania. Zaczniemy od tego, które dla człowieka jest najbardziej niebezpieczne od strachu. Któż nie wie, że najlepszą obroną bywa atak. Przestraszony, zagnany w kozi róg kot potrafi atakować z niewiarygodną siłą, o czym przekonało się niemało lekarzy weterynarii próbujących zbadać półdzikie stworzenie choćby niewielkich rozmiarów. Strach nie w każdym wywołuje agresję. Podobnie jak wśród ludzi są tacy, których strach paraliżuje, tak i wśród kotów i psów zdarzają się zwierzęta, które nazywam „drewnianymi” -tak się boją, że sztywnieją. Trzeba jednak pamiętać, że nadużywanie cierpliwości nawet „drewnianego” kota może się skończyć poważnym pokaleczeniem. Kiedy zwierzę przełamie strach. Dlatego tak potrzebne jest, aby już malutkie kocięta były brane na ręce, głaskane, przewracane na plecy i co ważne zbliżane do ludzkiej twarzy lub po prostu całowane. Dlaczego jest to tak istotne? Dlatego, że kot w przyszłości będzie znał ludzkie oblicze, co uchroni je przed skaleczeniem. Im więcej czułej uwagi poświęcimy kociakowi, tym mniej sytuacji będzie potem napawać go strachem. 

Następnym powodem agresywnych zachowań wobec człowieka jest brak samokontroli podczas szalonych kocich zabaw. Przyczyn takiego zachowania jest kilka, i można powiedzieć, że wszystkie są równie ważne. Rasa, płeć, wiek, temperament, nieodpowiednia socjalizacja z człowiekiem, brak partnerów do zabawy w okresie, gdy zabawa jest nauką życia. Wszystko to wpływa na zachowanie młodego kota, który nagle wypada zza fotela i zatapia kły w łydce najczęściej właścicielki, a nie właściciela. Dlaczego to panie są przede wszystkim obiektem ataku? Nie tylko przez to, że są bardziej mięsiste :). Kobiety po ataku robią dokładnie to, o co kotu chodzi: piszczą, machają rękami i podskakują, a czasem wręcz uciekają, starając się ukryć obnażone części ciała.

Agresja wśród różnych ras kotów

Kot bengalski
Kot bengalski

Koty to nie tylko łagodne rasowe i nierasowe mruczki. Wśród syjamów i kotów bengalskich często zdarzają się osobniki o niezwykle wybuchowym charakterze. Traktowane nieodpowiednio, trzymane bez partnerów do zabawy, z czasem terroryzują domowników. Co zrobić, aby tak się nie działo?? Nie zabierajmy kociaka zbyt wcześnie z gniazda, niech nauczy się od braci i sióstr, jak bawić się bezboleśnie. W ten sposób jak najwcześniej uczymy go, że kontakt z człowiekiem jest przyjemny. Pod żadnym pozorem nie pozwalajmy dzieciom ani innym nierozsądnym członkom rodziny na igraszki z ludzką ręką przypominające polowanie.

Sposoby zapobiegania agresji u kotów

Jednym ze sposób zapobiegania agresji u kotów jest zabawa z kotem. Uczmy kota bawić się zabawkami dla kota, a nie członkami ludzkiego ciała. Kiedy zwierzę zapamięta się w zabawie i zacznie gryźć lub drapać, przerwij my ją natychmiast. Można użyć w tym celu na przykład spryskiwacza do kwiatów, jeśli nie zechce samo zrezygnować. Agresywnie bawią się najczęściej młode, niekastrowane kocury. Jednak czasami również kastrowane koteczki gnębią swoich opiekunów. U kotów zdarza się niechęć do bliskiego kontaktu z człowiekiem, objawiająca się nagła agresja u kota chociażby przy głaskaniu. Może ona wynikać ze złych doświadczeń lub być objawem choroby zwanej zespołem falującej skóry kotów. Choroba ta, spowodowana nadwrażliwością skóry na dotyk. Nieleczona może doprowadzić do samo okaleczania się. Zaczyna się od nadwrażliwości niektórych partii ciała: stworzenie unika głaskania, nagabywane staje się agresywne, z czasem w ogóle unika kontaktu i może objawiać agresje wobec siebie. Na koniec warto dodać, że ból u najłagodniejszego nawet kota może wywołać zachowanie iście lamparcie, i nie należy mieć 0 to pretensji. Każdy ma prawo nie życzyć sobie bolesnych doświadczeń.

Nagła agresja u kota - jak poradzić sobie z agresją u kota?
5 (100%) 7 votes

Polecane wpisy:

One Reply to “Nagła agresja u kota - jak poradzić sobie z agresją u kota?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *