Mój pies nie trzyma moczu gdzie szukać przyczyny?

Gdy pies nie trzyma moczu przyczyn może być wiele, najczęściej są związane z anomaliami anatomicznymi w obrębie pęcherza, cewki moczowej, gruczołu krokowego (u samic -pochwy) oraz z zaburzeniami neurologicznymi. Z którym z nich mamy do czynienia, musi stwierdzić lekarz weterynarii.

Mój pies nie trzyma moczu
Mój pies nie trzyma moczu

Generalnie problem dotyczy starszych psów. Wyjątkiem jest moczenie zdarzające się po sterylizacji, do którego dochodzi zwłaszcza u wcześnie wysterylizowanych suczek (głównie dużych ras) w efekcie braku estrogenów. Pomaga wówczas systematyczne podawanie hormonów.

Jeśli przyczyną są nieprawidłowości anatomiczne, wskazana może być operacja korygująca je. Niekiedy przesuwa się chirurgicznie szyjkę pęcherza do jamy brzusznej, co pozwala znacznie zmniejszyć problem bezwiednego oddawania moczu. Oprócz tego stosuje się farmakologiczne leczenie ogólne.

Pies nie trzyma moczu - przyczyny

Gdy pies nie trzyma moczu może to mieć przyczynę neurogenną (towarzyszy dyskopatii, zespołowi końskiego ogona, zwichnięciu lędźwiowo-krzyżowemu, procesom nowotworowym w obrębie kręgosłupa czy zaburzeniom przewodnictwa w rdzeniu kręgowym), oprócz leczenia ortopedycznego i zabiegów fizykoterapeutycznych podaje się środki wspomagające przewodnictwo nerwowe, niesterydowe leki przeciwzapalne oraz antybiotyki. Uzupełnia się również witaminy i preparaty żywieniowe dla psa.

Mój pies nie trzyma moczu gdzie szukać przyczyny?
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *