Jak wychować psa? - Wychowanie szczeniaka - Poradnik

Jak wychować psa, żeby nie sprawiał problemu, był posłuszny oraz rozumiał zasady, które chcemy mu wpoić. Wychowanie psa warto zacząć już od szczeniaka, którego uczymy chodzenia na smyczy, reagowania na imię oraz zachowania czystości w domu. Dopiero gdy pies zrozumie podstawowe zasady panujące w domu, możemy przejść do kolejnego etapu tresury. „Siad!”, „waruj!”, „zostań”... Dobrze wychowany pies ochoczo przyjmuje pozycję, jakiej domaga się od niego przewodnik. Nie chodzi tu w żadnym wypadku o to, by zmienić czworonożnego przyjaciela w bezdusznego robota, ale o to by uczynić zeń dobrego druha, który zna i szanuje podstawowe zasady codziennego życia z człowiekiem.

Jak wychować psa? - Wychowanie szczeniaka - Poradnik
Jak wychować psa? - Wychowanie szczeniaka - Poradnik

Jak wychować psa? Wychowanie szczeniaka - Podstawowe Porady

Jak wychować psa? Jakich błędów unikać? To pytanie zadają sobie właściciele dużych oraz małych psów. Wychowanie szczeniaka wbrew pozorom nie jest takie łatwe. Ludzie popełniają wiele podstawowych błędów przy tresurze i nauczaniu swoich podopiecznych. Przy wychowywaniu szczeniaka warto zacząć od podstaw takich jak chodzenie na smyczy, załatwianie się na dworze. Małego psa nie wolno bić! Nie popełniajmy tego błędu. Młody pies szybko się rozprasza dlatego warto za dobrze wykonane czynności nagradzać naszego pupila smakołykiem dla psa do nagradzaniaCzy chcecie, by wasz pies był inteligentną i cywilizowaną istotą, która da sobą powodować i prowadzić się, bez wywoływania strachu czy gniewu w innych ludziach? Jeśli tak, to trzeba sporo czasu poświęcić na wpojenie mu podstawowych wzorców zachowań w określonych sytuacjach.

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?
Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Proszę się jednak wystrzegać dość częstego błędu, polegającego na zbyt wczesnym rozpoczęciu ćwiczeń posłuszeństwa. Nie trzeba nic przyspieszać, należy działać metodycznie, krok po kroku. W wieku trzech miesięcy szczeniak musi przede wszystkim umieć zachowywać czystość w domu, chodzić na smyczy i reagować na swoje imię. Dopiero gdy to osiągnęliśmy, możemy przejść do następnego etapu.

Jak wychować psa - Podstawowa komenda "Siad!"

Jak wychować psa, aby reagował na komendę "Siad!"? Komenda ta jest szczególnie ważna do opanowania psa. Nie sposób wyobrazić sobie czegoś gorszego niż brudny pies szalejący w domu po powrocie ze spaceru, piszczący i podskakujący na widok smyczy w oczekiwaniu spaceru, czy podniesionej z podłogi psiej miski. Nauka oczekiwania w pozycji „siad!” jest jednym z ważniejszych ćwiczeń wyrabiających w psie opanowanie. Zwierzę musi nauczyć się panowania nad swymi popędami, co dla psów żywych i impulsywnych jest zadaniem bardzo trudnym (ale możliwym!). Wykorzystujmy moment w życiu szczeniaka, kiedy siada on samoistnie i chwalmy go za to, powtarzając komendę „siad!” na przemian z pochwałami. Można także zachęcić go do przyjęcia tej pozycji przez lekkie naciśnięcie dłonią na zad, podczas gdy drugą ręką za obrożę podnosimy psu głowę lekko do góry, i powtarzamy łagodnie komendę „siad!-”. Póki pies nie siądzie powtarzamy działanie. Gdy przyjmie żądaną pozycję, przestajemy go naciskać i chwalimy, podając także nagrodę.

Jak wychować psa?
Jak wychować psa?

Jak wytresować psa? - Nauka komendy "Waruj!"

Jak wytresować psa, aby reagował poprawnie na komendę "Waruj!"? Ucząc tej komendy stosujemy tę samą metodę, co przy nauce siadania. Podstawową sprawą jest nauczenie psa nowego słowa. Warto powtarzać je w momencie, gdy pies sam kładzie się na ziemi. Naukę zaczynamy w miejscu, które pies dobrze zna i które jest miłe i ciepłe. Sadzamy psa i wydając komendę „waruj!” staramy się stojąc przed psem wyciągnąć mu przednie łapy do przodu. Gdy tylko przyjmie żądaną pozycję, chwalimy go i nagradzamy smakołykiem. Jeśli pies przewraca się na bok lub na plecy rzecz jasna nie ma nagrody. Większe psy można uczyć warowania stając w rozkroku nad siedzącym psem i wyciągając mu łapy do przodu, a jednocześnie naciskając całym ciałem na kłąb psa.

JAK WYTRESOWAĆ PSA? PODSTAWOWE ZASADY:
  • posłuszeństwo powinno sprawiać psu przyjemność, a nie być tylko obowiązkiem
  • najważniejszych komend pies powinien nauczyć się miedzy 4, a 6 miesiącem życia
  • żadna lekcja nie powinna trwać dłużej niż 10 minut
  • młody pies łatwiej się rozprasza
  • po każdej serii ćwiczeń warto zrobić kilkuminutową przerwę
  • nie wolno lekceważyć szkolenia psa
  • wszystko co pies opanuje przed ukończeniem 5 miesiąca, zapamięta do końca życia
Jak wychować psa? - Wychowanie szczeniaka - Poradnik
5 (100%) 3 votes

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *