Pies Jamnik długowłosy miniaturka charakter

Pies Jamnik długowłosy miniaturka charakter

Jamnik długowłosy jest bardzo żywym i wesołym pieskiem. W warunkach domowych jego zapędy do norowania przydają się głównie do wchodzenia pod kołdrę, gdzie lubi się wygrzewać. Przez myśliwych jest używany nie tylko do norowania, ale również do polowania na dzika oraz jako posokowiec lub tropowiec. Przejawia często inklinacje do zachowań stróżujących i obronnych zawzięcie oszczekując intruzów, a czasem nawet łapiąc ich za łydki. Zachowanie to jest raczej uciążliwe dla otoczenia. Na szczęście da się je wyeliminować podczas szkolenia.

Pies Jamnik długowłosy - Historia rasy

Jamnik długowłosy jak w przypadku wielu starych ras, pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione. Być może wywodzi się z Hiszpanii, choć Niemcy uważają, że jest starą rasą niemiecką. Może wziął się z psiarni egipskich faraonów? W krajach germańskich żył krótkonogi pies gończy zwany Dachsbracke. Początkowo jedynym wymaganiem była praca pod ziemią i waga nie większa niż 10 kg. Dzisiejszy wygląd jamnika ukształtował się w drugiej połowie XIX wieku. Do początku XX wieku wyodrębniły się wszystkie jego współczesne odmiany.

Pies Jamnik długowłosy miniaturka - Zdrowie

Jamnik długowłosy - współczynnik inbredu (powinien być jak najniższy) wynosi 8.6% (długowłosy standard), 8.2% (krótkowłosy standard), 6.7% (szorstkowłosy standard), 7.6% (długowłosy miniatura), 8.1% (krótkowłosy miniatura), 11.3% (szorstkowłosy miniatura).

Problemy zdrowotne:

  • Długi grzbiet i karłowatość jamnika są powiązane z chorobą dysków międzykręgowych (IVDD). Ustalono że 20-25% jamników będzie w ciągu swojego życia do pewnego stopnia cierpieć na problemy z kręgosłupem. Może to oznaczać nieznaczny ból, ale też poważne uszkodzenia i paraliż.
  • Powinno się przeprowadzić badania genetyczne na niedobór kinazy pirogronianowej (choroba krwi prowadząca do anemii), narkolepsję, chorobę degeneracyjną systemu nerwowego, prowadzącą do różnych dolegliwości, oraz obecność genu merle (jest to rodzaj umaszczenia powiązany z niektórymi chorobami, np. dziedziczną głuchotą).
  • U jamników miniaturowych ekstremalnie krótkie nogi stwarzają problemy z poruszaniem się, bieganiem, skakaniem i komunikacją z innymi psami, np. w zabawie.
Pies Jamnik długowłosy miniaturka charakter
5 (100%) 2 votes

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *