Psy Pasterskie Rasy zdjęcia - Przykładowe Gatunki

Psy Pasterskie Rasy - Przykładowe Gatunki

W naszym artykule pod tytułem psy pasterskie rasy - przykładowe gatunki opiszemy wszystkie znane nam rasy psów pasterskich. Do psów pasterskich, należą rasy specjalnie wyhodowane w celu zaganiania i obrony zwierząt gospodarskich żyjących w stadach. Są z natury szybkie, zwinne, czujne i odznaczają się cechami obronnymi. Silne poczucie niezależności, nie pozwala im do całkowitego podporządkowania się człowiekowi. Praca ich jest na ogół samodzielna.

Cechują się odpornością na ciężkie warunki terenowe i pogodowe. Są także odporne na choroby.

Pierwsze psy pasterskie były dość silne, o mocnej budowie ciała, musiały bowiem często stawać do wali z dużymi drapieżnikami, takimi jak niedźwiedzie lub wataha wilków. Podobne były w typie do dzisiejszego owczarka środkowoazjatyckiego, który do dziś w Azji Środkowej i Rosji pełni funkcję pasterza. Blisko spokrewniony jest z owczarkiem kaukaskim, który także pełni podobną funkcję. Obie te rasy cechuje odwaga, czujność i spokój, ale w chwili zagrożenia szybko reagują stawiając czoła zagrożeniu. Wykorzystywane są także w policji i wojsku.

Psy Pasterskie Rasy - Podstawowe informacje

Jeśli chodzi o psy pasterskie rasy to zacznijmy od krótkiej historii o tych pieskach. Z chwilą gdy pogłowie wilków i niedźwiedzi zmalało, nie było konieczności hodowania tak dużych i ciężkich psów. Pilnowanie stad zaczęło ograniczać się do niedopuszczenia wejścia na tereny uprawne i zaganianie zwierząt do zagród. Zaczęto, więc kłaść nacisk w hodowli na bardziej samodzielną pracę, zwinność i szybkość, a co za tym idzie lżejszą budowę ciała.

Agresja musiała być zastąpiona kontrolowanym podgryzaniem opornych zwierząt oddalających się od stada. Dzięki temu zwierzęta gospodarskie uczyły się posłuchu wobec psa. Często można zaobserwować u dzisiejszych psów pasterskich pozycję przyczajenia, nie są też hałaśliwe, aby nie wprowadzać zamieszania w stadzie. Niezaprzeczalnie najlepsze są psy pasterskie Border Collie.

Charakterystyką tej rasy zajmiemy się w dalszej części naszego artykułu!

Psy pasterskie Border Collie - charakterystyka

Psy pasterskie Border Collie dzielą się na dwa typy: tzw typ roboczy i wystawowy, który jest spokojniejszy, posiada bardziej elegancki wygląd, ma bardziej bujne owłosienie. Rasa ta jest mało wymagająca pod względem żywieniowym oraz jeśli chodzi o pielęgnację. Psy pasterskie Border Collie muszą natomiast mieć ciągłe zajęcie. Powszechnie mówi się, że jest to pies pracoholik. Obecnie coraz częściej można go spotkać na zawodach agillity, obedience oraz wszelkiego rodzaju sportach kynologicznych z wyjątkiem IPO (pies obronny) oraz konkursach pasterskich. Bardzo podatny jest na szkolenie, a wyniki ostatnich badań pokazują, że jest to najinteligentniejsza rasa.

Nadaje się zarówno jako przyjaciel rodziny oraz pies pracujący w ratownictwie lawinowym i gruzowym, czy pies poszukujący ludzi po śladach (tropach). Mimo swojego bardzo żywego temperamentu nadaje się także do dogoterapii. Najważniejszy dla niego jest ruch i różne stawiane przed nim zadania. Jest najszczęśliwszy kiedy może wykonać zadane mu ćwiczenie.

Cechą charakterystyczną tej rasy jest zróżnicowanie kolorystyczne. Często można spotkać psy z niebieskimi oczami lub każde oko innego koloru, np. jedno niebieskie, drugie brązowe.

Psy Pasterskie Przykładowe Gatunki

Modną niegdyś rasą zapewne poprzez wspaniałą książkę pt. „Lessie wróć” jest owczarek szkocki collie, należący również do grupy psów pasterskich. Są dwie odmiany: krótkowłosa i długowłosa. Cechuje je łagodność i nieufność w stosunku do obcych. Są wesołe i żywiołowe, uwielbiają zabawy z dziećmi. Potrzebują kontaktu z człowiekiem, a pozostawione same sobie mogą być smutne i apatyczne. Posiadają silny instynkt stadny oraz świetnie nadają się do stróżowania.

Psy Pasterskie Przykładowe Gatunki
Psy Pasterskie Przykładowe Gatunki

Odporne na różne warunki klimatyczne. Problemy może stanowić pielęgnacja owczarka długowłosego. Posiada on bowiem bardzo gęsty podszerstek oraz długi włos, który należy systematycznie wyczesywać. Występuje u nich również podatność na choroby oczu i stawów biodrowych. Zdecydowanie mniej problemów pielęgnacyjnych stwarza jego krótkowłosy kuzyn, który niczym się nie różni prócz szaty.

Psy pasterskie rasy

Psy Pasterskie Rasy zdjęcia - Przykładowe Gatunki
5 (100%) 2 votes

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *