American Staffordshire Terrier (amstaff) - Amerykański - opinie - opis rasy

American Staffordshire Terrier (amstaff) - Amerykański - opinie - opis rasy

American Staffordshire Terrier (amstaff) to bardzo sympatyczne psy, chętnie współpracujące z człowiekiem. Ich ulubioną zabawą, w której mogą wykazać się swoją niesamowicie dużą siłą w szczękach, jest przeciąganie się sznurkiem. Kochają również aportowanie piłki i skakanie przez przeszkody. Przy tym wkładają w to całe swoje serce i energię. Niestety z uwagi na dużą masę, zwłaszcza skoki stosunkowo często powodują uszkodzenia wiązadeł w kolanach. Najciekawsze jest to, że taka kontuzja raczej nie jest w stanie zniechęcić psa do aktywności ruchowej. Po prosu Amstaff uważa, iż na trzech łapach też można dobrze skakać. Dla niego praca jest ponad wszystko. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna dla wiązadeł i przeważnie powoduje pogłębienie schorzenia.
Problemem może być duża siła fizyczna – zwłaszcza w szczękach. W przypadku sprzeczki z innym psem może spowodować poważniejsze obrażenia. Jednak przy prawidłowym prowadzeniu Amstaffa możemy się ustrzec agresywnych zachowań. Trzeba pilnować, by nie spotykał się on z takimi zachowaniami ze strony innych psów.
W zasadzie nie wykazują one agresji w stosunku do ludzi. Jednak przy braku pracy swoją energię mogą próbować spożytkować na wyrywanie drzewek lub wieszanie się na gałęziach.
Generalnie Amstaff potrzebuje przewodnika o bardzo silnej osobowości. Za to potrafią być wspaniałymi kompanami.
Chętnym do sprawienia sobie psa tej rasy zawsze mówię, iż wychowanie Amstaffa jest wyzwaniem dla człowieka.

American Staffordshire Terrier (amstaff) Historia rasy

American Staffordshire Terrier pochodzi od XVIII wiecznych psów hodowanych do walk. W drugiej połowie XIX wieku psy te wyjechały do Ameryki wraz z angielskimi emigrantami; zwłaszcza że w Ameryce nadal urządzanie walk psów było dozwolone, a w Anglii już nie. Amerykanie pasjonowali się walkami różnych zwierząt, toteż oprócz amstaffa wyhodowali inne rasy bojowe, utworzyli księgę hodowlaną dla psów bojowych, opracowali regulamin walk psów i utworzyli „United Kennel Club” istniejący do dzisiaj. Chociaż także tam zakazano walk psów, przepis ten nie był respektowany.

American Staffordshire Terrier (amstaff) -Zdrowie

Problemy zdrowotne:

  • Choroby genetyczne mogące występować w tej rasie to dysplazje łokciowa i biodrowa, choroby serca oraz alergie.
American Staffordshire Terrier (amstaff) - Amerykański - opinie - opis rasy
5 (100%) 2 votes

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *