Pies doberman charakter, opinie oraz usposobienie

Pies doberman charakter, opinie oraz usposobienie

Doberman to typowy pies obronny o średniej wielkości. Rasa zaliczana jest do grupy pinczerów (pinczer z niem. „ten, który kąsa”). Współcześnie hodowane dobermany są znacznie mniej agresywne aczkolwiek wciąż maja silnie rozwinięty zmysł obronny.

Doberman to Energiczny pies, który ma charakter psa kochającego ruch. Ma bardzo szybkie reakcje wymagające od właściciela równie szybkich odpowiedzi. Uwielbia ruch, a przy jego dużej chęci współpracy z człowiekiem, można stosunkowo łatwo ujarzmić go ucząc psa aportowania. Inaczej możemy mieć psa nie do opanowania, zanim się nie wybiega. Dawniej spotykałem dobermany małe o delikatnej budowie, które często były lękliwe. Teraz coraz więcej jest psów potężnych o bardzo twardej psychice. Jest to jedna z nielicznych ras, w której psychika poprawia się. Prawdopodobnie jest to zasługą rygorystycznych testów psychiki przeprowadzanych w kraju będącym kolebką rasy – w Niemczech. Musimy jednak pamiętać, że twardszy pies potrzebuje stanowczego przewodnika. W przeciwnym razie będzie robił z człowiekiem to, co chce.

Waga: 29,7kg – 39,6kg
Wzrost: 61cm – 72,1cm
Budowa: opływowa, dobrze umięśniona sylwetka
Sierść: krótka, przylegająca
Pojętność: wybitnie inteligentne psy, chętne do nauki

Historia rasy Doberman

Doberman to rasa młoda, która powstała dopiero pod koniec XIX wieku. Stworzył ją Fryderyk Ludwik Dobermann z Turyngii, który już od 1870 roku krzyżował popularnego wtedy pinczera krótkowłosego z owczarkiem niemieckim, rottweilerem i krótkowłosym wyżłem niemieckim. Z czasem dodano jeszcze manchester teriera i charta. Tak powstał bardzo popularny i dość modny pies obronny i pracujący, chętnie wykorzystywany w policji. Rasa Doberman pochodzi z Niemiec. Jej nazwa wzięła się od nazwiska twórcy i pierwszego hodowcy Fryderyka Ludwika (Louisa) Dobermanna żyjącego w XIX wieku, który był poborcą podatkowym i potrzebował w swojej pracy stróża i obrońcę. Ze schroniska, w którym pracował jako opiekun, wybierał najostrzejsze psy z różnych raz i krzyżował je ze sobą. Wyhodowane psy były czujne i odważne a także niezwykle szybkie i zwinne. Używane były także do tępienia dużych gryzoni. Z czasem rasa została uznana za psa policyjnego ponieważ wybierana była najczęściej do prac wojskowych, policyjnych i wartowniczych.

Zdrowie i choroby rasy Doberman

Rasa Doberman narażona jest na długą listę chorób genetycznych, między innymi choroby serca, oczu, skręt żołądka oraz dysplazję stawu biodrowego. Z powodu krótkiej sierści bez podszewka dobermany niespecjalnie dobrze znoszą chłód.

Współczynnik inbredu (powinien być jak najniższy) wynosi 5.5%.

Problemy zdrowotne:

  • Skręt żołądka wynikający z dużej i głębokiej klatki piersiowej. Wymaga natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii.
  • Zapytaj hodowcy o badania genetyczne rodziców szczeniąt w kierunku dysplazji stawów biodrowych i chorób oczu, a także innych chorób dziedzicznych (np. narkolepsji).
Pies doberman charakter, opinie oraz usposobienie
5 (100%) 1 vote

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *