Wszystkie Rasy Psów na Świecie ze Zdjęciami

Wszystkie Rasy Psów na świecie ze zdjęciami

W naszym artykule opiszemy jak powstały wszystkie rasy psów oraz jaka była ich historia. Wyróżnimy kilka najczęściej spotykanych ras oraz przedstawimy ich podstawowe cechy. Szukając specjalistycznego artykułu na temat każdej z ras ciężko znaleźć jest odpowiedni artykuł. Przez to postanowiliśmy na naszym blogu opisać wszystkie najpopularniejsze rasy. Ten artykuł będzie krótkim wstępem do setek artykułów, które znajdą Państwo na naszym blogu. Zamiast zanudzać Państwa przydługim wstępem przejdźmy do krótkiej historii ras psów.

Rasy Psów - Jak One Powstały??

W toku ewolucji najpierw powstały rasy psów psowatych (Canidae). Jest to rodzina do której należą nasze domowe zwierzaki. Rodzina ta jest całkiem różnorodna; oprócz rodzaju Pies (Canis), dzieli się na 15 innych rodzajów, wśród nich równie dobrze nam znany Lis (Vulpes). Wszystkie rasy psów należą do gatunku Pies domowy (Canis lupus familiaris). Jednak w rodzinie psowatych doliczymy się aż czterdziestu różnych gatunków. Są to na przykład hieny, kuny, jenoty, szakale, wilki i dzikie psy.

Wszystkie te zwierzęta wywodzą się od małych zwierząt roślinożernych, które potrafiły chodzić po drzewach. Z czasem stały się bardziej smukłe, wykształciły się u nich dłuższe nogi, oraz zęby przystosowane do polowania i jedzenia mięsa. Z tych zwierząt najpierw wykształciły się wilki, które za sprawą człowieka zaczęły zmieniać się w psy. Stało się to głównie dlatego, że dzięki udomowieniu wilków zmieniło się bardzo ich środowisko. Nie musiały już tak bardzo polegać na własnych zmysłach i umiejętnościach, bo część „pracy” potrzebnej do przetrwania wykonywał człowiek.

Z tego powodu zmniejszyła się masa mózgu psa w porównaniu z wilkiem. To samo dzieje się w przypadku wszystkich zwierząt trzymanych w niewoli, nawet w ogrodach zoologicznych. Pies po prostu nie ćwiczył pewnych umiejętności, które z czasem zaczęły zanikać. Jednak wyspecjalizował się w innych i to sprawiło, że stał się idealnym towarzyszem człowieka. Zresztą, taka przemiana dotyczy także ludzi; potrafimy na przykład obsługiwać komputery, ale kto z nas przetrwałby choćby kilka dni, gdyby nagle znalazł się gdzieś z dala od cywilizacji?

Jakie Rasy Psów wyodrębniamy?

Pewnego czasu na świecie zostały wyodrębnione różne typy ras psów, które różniły się od siebie w zależności od ich zamieszkania np. były to psy leśne, górskie lub stepowe. Ponieważ ludzie dokonywali dalszych selekcji, wyodrębniono osobniki które przeznaczane były do określonego rodzaju zadań i pracy. W ten sposób powstały psy pasterskie, stróżujące, myśliwskie oraz domowe. Podróżowały jednak razem z wędrówkami społeczności ludzkich i w ten sposób rozprzestrzeniały się po świecie. Ta pierwsza „hodowla” psów przypominała dobór ze względu na cechy użytkowe; prawdopodobnie dopiero później zaczęto zwracać uwagę na wygląd i umaszczenie.

Prawdopodobnie pierwsze wilki które były przodkami psów można podzielić na dwa typy: jedne z nich, żyjące w mroźnym i nieprzyjaznym klimacie mogły być przodkami psów azjatyckich i szpiców. Inne rasy mogą pochodzić od wilków lżejszych w budowie, które były przyzwyczajone do łagodnego i umiarkowanego klimatu. Takie wilki nadal żyją w Indiach.

Rasy psów małych

Rasy psów średnich

Rasy psów dużych

Rasy psów dla dzieci

 

Popularne Rasy Psów - Jakie Wybrać

Wielu ludzi zastanawia się jakie popularne rasy psów wybrać. Odpowiedź na to pytanie uwarunkowana jest kilkoma czynnikami. Po pierwsze przyszły właściciel psa musi sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań. Jakiej rasy będzie nasz pies, jest sprawą drugorzędną. Przede wszystkim nie możemy kierować się tylko samym wyglądem. Oczywiście są rasy psów, które podobają się nam bardziej lub mniej, ale nie może to być kluczową kwestią wyboru. A więc tak: czy ma to być pies długowłosy, czy krótkowłosy a może szorstkowłosy? Musimy pamiętać, że rasy psów długowłosych wymagają systematycznej i często czasochłonnej pielęgnacji. Codzienne wyczesywanie jest nieodzownym elementem dbania o naszego pupila. Rasy długowłose to m.in. shih-tzu, yorkshire terrier, maltańczyk, a także z większych briard (owczarek francuski), pon (polski owczarek nizinny).

Do tego typu włosa niezbędne są także profesjonalne kosmetyki, które zapobiegają niszczeniu sierści podczas wyczesywania oraz powstawaniu kołtunów. Przy wyborze kosmetyków pamiętajmy o profesjonalnym szamponie i odżywce przeznaczonej do ras psów długowłosych. Kupując psa długowłosego możemy oczywiście zdecydować się na systematyczne strzyżenie w salonie groomerskim. A może jednak pies szorstkowłosy? Są zwolennicy i przeciwnicy. Zwolennicy powiedzą natychmiast jeśli chodzi o pielęgnacje, że wystarczy systematyczne trymowanie i na tym koniec kłopotów z sierścią, przeciwnicy natomiast mogą powiedzieć, że włos szorstki nie jest miły w dotyku a trymowanie jest czasochłonne i kosztowne.

Najładniejsze Rasy Psów - Może Krótkowłose?

Jeśli chodzi o najładniejsze rasy psów to dużo osób wybiera pieski krótkowłose. A więc może jednak rasa psa krótkowłosa? To z pewnością jest najmniej kłopotliwa sierść do utrzymania w należytej kondycji, jednak ciągle wypadające krótkie włoski mogą być utrapieniem, szczególnie, że wbijają się w meble i ubrania. Jeśli już odpowiemy sobie na pytanie jakiego rodzaju ma być włos naszego psa, skupmy się na tym jaki tryb życia prowadzimy. Jeśli jesteśmy osobami energicznymi i aktywnymi nie powinniśmy kupować psa z natury flegmatycznego.

Najładniejsze Rasy Psów
Najładniejsze Rasy Psów

Będzie nas drażnić jego powolność i niechęć np. do szalonych zabaw i pogoni za patykiem czy towarzystwa w przejażdżkach rowerowych. Ważne jest także czy jesteśmy stanowczy i nie damy sobie „wejść na głowę” naszemu psiakowi. Pamiętajmy, że za kilka miesięcy maleńki szczeniaczek dorośnie i może zacząć starać się objąć przywództwo w stadzie. Nie mając doświadczenia lepiej zawczasu udać się na szkolenie psów np. do psiego przedszkola lub zasięgnąć porady u tresera w jaki sposób mamy postępować z naszym psem, aby w przyszłości uniknąć problemów wychowawczych.

Jaka Rasa Psa do Mieszkania Będzie Najlepsza?

Wielu ludzi zastanawia się jaka rasa psa do mieszkania jest najlepsza? Wielkość psa także odgrywa bardzo istotną rolę przy wyborze rasy. Wbrew różnym opiniom można zaprzeczyć tezie, że do małego mieszkania nie nadaje się duży pies. Jeśli bowiem będziemy w stanie zapewnić mu wystarczającą ilość ruchu to w naszym M, pies nie będzie kłopotliwy. Kupując psa musimy być przygotowaniu na różnego rodzaju wydatki, nie tylko związane z jednorazowym kosztem zakupu. Kilka razy w roku, szczególnie w okresie szczenięcym będziemy musieli odwiedzić lekarza weterynarii. Lepiej szczepić psa i tym sposobem zapobiegać różnym chorobom, niż przeżywać często niebezpieczne dla szczeniaka choroby zakaźne mogące prowadzić nawet do śmierci.

W pierwszych miesiącach musimy się nastawić na wydatki związane z odpowiednim żywieniem zwierzęcia. Okres wzrostu jest bardzo ważny, szczególnie dla ras psów olbrzymich. Wymagane są wtedy różnego rodzaju witaminy, mające na celu wspomagać prawidłowy rozwój całego organizmu. Zastanówmy się nad prawidłowym żywieniem naszego szczenięcia, poradźmy się hodowcy lub lekarza weterynarii, bo to także ma duży wpływ na odporność organizmu. W późniejszym okresie, wizyty w gabinecie lekarskim będą odbywać się już sporadycznie, przynajmniej raz w roku, podczas obowiązkowego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Jest to choroba zwalczana z urzędu i każdy właściciel jest zobowiązany szczepić raz w roku swojego pupila.

Jak Dbać o Wszystkie Rasy Psów?

Wszystkie rasy psów wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Dwa razy w roku powinniśmy naszego psa odrobaczyć oraz zabezpieczyć specjalnymi preparatami przeciwko pchłom i kleszczom, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Pchły mogą przenosić różnego rodzaju pasożyty wewnętrzne (mówimy wtedy, że pies jest zarobaczony), kleszcze natomiast mogą powodować babeszjozę, która nie leczona lub niewłaściwie leczona doprowadza do śmierci zwierzęcia lub borelioza (trudna do wykrycia jedynie poprzez badanie krwi i pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego). Obecnie na rynku jest wiele preparatów zapobiegających chorobom odkleszczowym, które mają za zadanie uśmiercić w ciągu 48 godzin kleszcza atakującego naszego psa, co uniemożliwia przedostanie się zarazków chorobotwórczych.

Psy Jako Towarzysz Człowieka

Psy towarzyszą człowiekowi od ponad 14-17 tysięcy lat. Początkowo sądzono, że przodkami psów były szakale. Obecnie wiemy jednak (na podstawie badań DNA), że pies był to raczej Canis lupus pallipes, czyli rodzaj niewielkiego szarego wilka zamieszkującego niegdyś Amerykę Północną, Europę i Azję. Do dziś można go spotkać na terenach Iranu, Afganistanu i Pakistanu jednak należy on do gatunków zagrożonych. Istnieje wiele teorii na temat udomowienia psa. Jedna z nich głosi, że były to wilki, które żywiły się odpadami zostawianymi przez człowieka i z czasem się do niego przyzwyczaiły.

Było to pomiędzy 12 a 10 tysiącleciem przed naszą erą. Od tego czasu wygląd i rola psów bardzo się zmieniła.

Na początku epoki brązu istniało 5 różnych typów psów. Największymi były Mastify i Molosy (Canis familiaris inostranzevi), psy wagi superciężkiej, które udomowiły się w Tybecie w epoce kamienia a następnie rozprzestrzeniły się po Grecji i Bałkanach. Innymi psami były legawce, które przypominają dzisiejsze charty. Występowały w Mezopotamii 8000 lat temu. Dały one początek Canis familiaris intermedius, psom typu pointer czy braque używanym do polowania na zwierzynę. Kolejnym typem psów Canis familiaris matris-optimae są psy pasterskie, zaganiające bydło i chroniące przed drapieżnikami. Ostatnim typem są Canis familiaris palustris, psy przypominające wilka, podobne do dzisiejszego husky syberyjskiego.

Historia Ras Psów - Od Kiedy Nam Towarzyszą?

Rasy psów od wieków odznaczały swoje miejsce w historii. Już w piątym wieku przed naszą erą 50 psów pomagało człowiekowi w bronieniu twierdzy Koryntu podczas wolny peloponeskiej. Pewnej nocy napastnicy zabili 49 spośród nich a jedyny ocalały, Soter, pobiegł do bram miasta Koryntu by ostrzec mieszkańców i tym samym ocalić wielu z nich. Został uhonorowany srebrną obrożą z wygrawerowanym napisem „Soter, obrońca i zbawca Koryntu”. Na cześć jego straconych towarzyszy postawiono wspaniały marmurowy pomnik. Rzymianie często zabierali psy na podbój Europy, Azji i północnej Afryki. Podczas tej wędrówki psy krzyżowały się z innymi lokalnymi rasami rozszerzając swój rodowód w całym imperium. Rzymianie bardzo poważnie podchodzili do hodowli psów, tak samo jak do hodowli koni. Psy wykorzystywali do polowań, obrony, wypasania i poganiania bydła dobierając odpowiednie psy i wzmacniając ich cechy.

W 4 wieku naszej ery najeźdźcy i handlarze z Azji przyprowadzili ze sobą nowe typy psów, mające miedzy innymi kręconą sierść, którą posiada obecnie tak wiele ras. Upadek imperium rzymskiego spowodował również spadek znaczenia hodowli psów. Życie stało się trudne, a choroby i wojny tylko pogarszały sytuację. Na szczęście niezrównane umiejętności łowieckie uratowały psy z ciężkich dla nich czasów. Klasztory w całej Europie zorientowały się, że hodowla psów może przynieść godziwy dochód, gdyż bogata szlachta domaga się doskonałych psów towarzyszących podczas polowań. Doprowadziło to do wyhodowania wielu ras jakimi są psy myśliwskie, którymi obecnie są charty czy beagle. Pies stał się towarem luksusowym oraz symbolem statusu bogatej szlachty i kupców. Po raz pierwszy psy były hodowane jako towarzysze. Królowie nie tylko posiadali psy, ale również darowali je innym w prezencie. Dzięki temu linie się wzbogaciły, a rasy zróżnicowały jeszcze bardziej.

Psy pasterskie rasy

Kiedy Zaczęto Tworzyć Nowe Rasy Psów?

Nowe wszystkie rasy psów zaczęto tworzyć w XVIII i XIX wieku, kiedy wyhodowano specjalistyczne typy, a także odtworzono zaginione starożytne rasy. Psy wykorzystywano w gospodarstwach domowych do zaganiania bydła, do polowań przy wystawianiu i aportowaniu zwierzyny, do łapania szczurów oraz w mniej szczytnych celach jak walki psów czy szczucie niedźwiedzi. W 1835 roku w Wielkiej Brytanii wydano „Akt okrucieństwa wobec zwierząt” („Cruelty to Animals Act”), który zakończył te barbarzyńskie działania skupiając uwagę ludzi na innych rozrywkach.

Pierwszy oficjalny pokaz psów odbył się w 1859 roku w ratuszu Newcastle upon Tyne. Wzięły w nich udział tylko setery i pointery a do pokazu zgłosiła się imponująca liczba 60 kandydatów. Wcześniej miały miejsce nieoficjalne pokazy w pubach i na wiejskich jarmarkach Wielkiej Brytanii. Kolejnym pokazem który odniósł wielki sukces był pokaz w Horse and Carriage Repository w Birmingham zorganizowany przez Richarda Brailstofa. Zaprezentowano 80 psów w 14 różnych klasach.

To wydarzenie, National Dog Show, odbywa się do dzisiaj. Przez kilka lat kontrolę nad pokazami psów sprawowały w Wielkiej Brytanii 2 organizacje: National Dog Club oraz National Dog Society. Obie organizacje doskonale wywiązywały się ze swoich obowiązków ale powstała inicjatywa aby tylko jedna organizacja zarządzała wszystkimi sprawami dotyczącymi psów. 4 kwietnia 1873 roku w Londynie założono Kennel Club. Po 11 latach w siedzibie Philadelphia Kennel Club utworzono American Kennel Club.

Kiedy Rasy Psów zaczęły być popularne?

 

W XX wieku pies zyskiwał coraz większą popularność i jeszcze więcej osobników wykorzystywanych było do pracy. Pies podczas 2 wojny światowej, ze względu na swoje wyjątkowe umiejętności, był posłańcem, strażnikiem a także pomagał w odnajdowaniu rannych. Obecnie psy pomagają w policji i służbom bezpieczeństwa na całym świecie. Są niezastąpione podczas poszukiwań narkotyków, materiałów wybuchowych czy też podczas zatrzymywaniu przestępców. Pomagają również niewidomym i głuchym. Były nawet wysyłane w kosmos. Psy po 10 tysiącach lat wspólnej historii na zawsze wpisały się w życie człowieka i bez wątpienia łączy ich niezwykła więź. Pomimo, iż zajmowanie się psem wymaga wiele pracy i poświeceń, niewątpliwie daje mnóstwo radości i satysfakcji każdemu właścicielowi.

To wszystko jeśli chodzi o nasz artykuł wszystkie rasy psów - zapraszamy do zapoznania się z naszymi kolejnymi artykułami!

Wszystkie Rasy Psów na Świecie ze Zdjęciami
5 (100%) 19 votes

One Reply to “Wszystkie Rasy Psów na Świecie ze Zdjęciami”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *