Prawidłowe żywienie psa - czym nie karmić psa

Prawidłowe żywienie psa - czym nie karmić psa

Prawidłowe żywienie psa, wpływa na jego samopoczucie i zdrowie, w tym artykule dowiedzą się Państwo, czym stanowczo nie karmić psa! Kto nie lubi dobrze zjeść ??... Nasi ulubieńcy tak jak my uwielbiają pyszne jedzenie , różnego rodzaju przysmaki dla psa i frykasy. Jednak wiadomo ,że nie zawsze to co pyszne jest jednocześnie zdrowe i nie zawsze to co zdrowe dla nas jest tak samo zdrowe dla naszych zwierzaków.

Warto więc poświęcić chwilę i poznać zasady prawidłowego żywienia, aby nasi przyjaciele cieszyli się nie tylko jego dobrym smakiem ale też dobrym zdrowiem. Lepiej wydać parę złotych więcej na odpowiednią karmę niż potem dużo więcej na leczenie u weterynarza.

Prawidłowe żywienie psa - szczeniak, a dorosły pies?

Warto pamiętać, prawidłowe żywienie psa wpływa na jego zdrowie i samopoczucie. Każde zwierze potrzebuje innego rodzaju żywienia, planując dietę naszego pupila zawsze musimy uwzględnić wiek psa i jego sytuację . Inaczej będziemy karmić sukę mającą młode, inaczej trzymiesięczne szczenię, a jeszcze inaczej psa dorosłego, którego głównym zajęciem jest wylegiwanie się na kanapie lub kolanach właściciela i charta w okresie treningu.

Prawidłowa dzienna porcja dla psa powinna zwierać:
• białko, (np. mięso, ryby),
• balast pokarmowy (warzywa),
• tłuszcze roślinne (nie przesmażone),
• sole mineralne i witaminy.
Planując posiłek dla dorosłego psa musimy dopilnować aby zawierał:
• gotowane, chude mięso,
• gotowane, drobno pokrojone warzywa,
• ryż, makaron lub kaszę.
Nigdy nie powinniśmy do posiłku naszego psa:
• dodawać do karmy smażonego oleju,
• dodawać ziemniaków, gdyż pies ich nie trawi,

Nie należy także (chociaż nasze czworonogi to uwielbiają) dawać im wyłącznie resztek ze stołu, gdyż nie jest to pełnowartościowe pożywienie i nie zaspokoi potrzeb żywnościowych zwierzęcia.

Prawidłowe żywienie psa - czym nie karmić psa ?

Przede wszystkim musimy dbać o prawidłowe żywienie psa i nie podawać mu do jedzenia nieodpowiednich produktów. W szczególności psa nie wolno karmić:

* Kości wieprzowych, kości drobiowych, wywarów mięsno-kostnych, czyli rosołów,
* czekolady i wyrobów czekoladopodobnych, potraw słonych i pikantnych, wędlin, żółtego sera.
* ościstych ryb, cebuli, czosnku, nietłuczonych ziemniaków, grochu, fasoli.

Oczywiście i w tym przypadku należy się kierować zdrowym rozsądkiem: kawałeczek wędliny czy żółtego sera podany od czasu do czasu w nagrodę za dobrze wykonane polecenie na pewno psu nie zaszkodzi.

Psa dorosłego należy karmić raz dziennie po południu i nie ulegać błagalnym spojrzeniom jakimi obdarza nas za każdym razem gdy otwieramy lodówkę. Rano można sprawić mu przyjemność sypiąc do miski trochę suchej karmy typu "Pedigree". Ważne jest aby pies miał zawsze miskę ze świeżą, zimną i czystą wodą!!

Małym szczeniakom można podawać płatki na mleku (w proporcjach : pół na pół woda i mleko), to im wystarczy, ale w późniejszym okresie życia szczenię powinno dostawać w pokarmie dużo białka (chude mięso), gotowane, drobno pokrojone warzywa i ryż lub drobny makaron.

Gotowe karmy dla psów, a dieta?

Na rynku jest olbrzymi wybór  karmy dla psów i kotów. Na ogół są one odpowiednio dostosowane do wieku i aktywności zwierzęcia, więc jeżeli nie mamy czasu, aby samodzielnie komponować codziennie posiłki dla naszego ulubieńca, zapytajmy weterynarza – on najlepiej dobierze rodzaj karmy dla naszego psa czy kota, a my będziemy pewni ,że podajemy zwierzęciu wartościowe i zdrowe dla niego pożywienie.

Szerszą informację na temat żywienia psów można znaleźć w książce "Szczęśliwy pies" porady lekarza weterynarii-autorstwa Doroty Sumińskiej (książka polecana przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną)

Prawidłowe żywienie psa - czym nie karmić psa
5 (100%) 2 votes

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *