Apteczka dla psa - Psia Apteczka - co powinna zawierać?

Apteczka dla psa zawsze powinna być w pobliżu. Jeżeli mamy zamiar zabrać  naszego pupila na dłuższy spacer lub wycieczkę psia apteczka powinna być wzięta ze sobą. Wszystkie szczotki czy grzebienie, jakich używacie do czesania swego psa, powinny być zawsze w

psia apteczka - apteczka dla psa
psia apteczka - apteczka dla psa

jednym miejscu i raczej pod ręką. Warto także mieć na podorędziu wszelkie środki, pomagające w opatrzeniu mniej lub bardziej groźnych obrażeń, jakim może ulec nasz pupil, w tym także środki odkażające preparaty przeciwpasożytnicze, czy przeciwpchelne.

Czy wasz pies ma krótki czy długi włos? Prosty czy skręcony, jednoczy wielobarwny? Trzeba zawsze starannie dobrać szampon dla psa odpowiedni do rodzaju włosa. Dzięki czemu jego pielęgnacja będzie łatwiejsza i przynosić będzie lepsze efekty. Inne szampony stosowane są dla psów dorosłych, inne dla szczeniąt (u których nie wolno stosować szamponów owadobójczych!). Istnieje także tzw. suchy szampon dla psa, zastępujące doraźnie kąpiel pamiętajmy, że zawsze trzeba bardzo dokładnie wyszczotkować psa po ich użyciu! .

Szczotki dla psa

W zależności od rodzaju włosa naszego psa i pory roku, będziemy używać odmiennej szczotki dla psa podczas linienia, przypadającego zazwyczaj na wiosnę i jesień. Wtedy potrzebna będzie nam szczotka o wyjątkowo długich, mocnych zębach, które pozwolą usunąć z psa możliwie dużo martwego włosa. Do obcinania psich pazurów używamy specjalnych gilotynek, dostępnych w sklepach zoologicznych online. Wskazana byłaby także specjalna szczotka i pasta do zębów dla psa, których regularne używanie pozwoli nam uniknąć tworzenia się na psich zębach kamienia nazębnego. Niezbędny będzie także płyn do czyszczenia psich uszu, pomagający usunąć charakterystyczną, ciemnobrązową wydzielinę o specyficznym, nieprzyjemnym zapachu, będącą jedną z przyczyn częstych zapaleń ucha. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy także okresowe mycie psa, zwłaszcza w okolicach genitaliów. To powinno wyeliminować źródło nieprzyjemnych zapachów. Właściciel psa powinien zawsze dbać o to, by jego przyjaciel był czysty i zadbany!

Preparaty na pasożyty - apteczka dla psa

Niezbędnym wyposażeniem apteczki dla psa są preparaty na pasożyty, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne.

Preparaty na pasożyty - apteczka dla psa
Preparaty na pasożyty - apteczka dla psa

Najpopularniejsze niegdyś szampony owadobójcze zastępowane są coraz częściej przez środki wymagające mniej zachodu np. obroża przeciw pchłom, zasypki, spraye owadobójcze lub specjalne krople, podawane psom przez skórę raz na kilka tygodni. Zawarty w nich środek owadobójczy roznoszony jest przez naczynia krwionośne po całym ciele, dając pełną i długotrwałą ochronę przed pchłami, które są najczęstszym utrapieniem naszych psów. Szczególnie groźne są jednak nie pchły, a roznoszące wiele bardzo groźnych chorób kleszcze. Wobec nich skuteczne są specjalne obroże przeciwkleszczowe i płyny lub spraye. Pasożyty wewnętrzne głównie glista psia, ale także rozmaite tasiemce, włosogłówki czy tęgoryjce. Zwalcza się specjalnymi preparatami, które w naszym kraju dostępne są wyłącznie w gabinetach weterynaryjnych.

Psia Apteczka - Biegunka u psa

Tak biegunka u psa jak i zatwardzenie zdarzają się psom stosunkowo często i zazwyczaj są ściśle związane z pokarmem, jaki zjadł nasz pupil dlatego ważne jest, aby nasza psia apteczka posiadała niezbędne preparaty, aby ulżyć naszemu podopiecznemu. Większość zaburzeń żołądkowych mija u psów bez jakiegokolwiek leczenia, ale zawsze trzeba je starannie obserwować, gdyż biegunka bywa jednym z pierwszych objawów także schorzeń poza żołądkowych. Niezbędnym składnikiem każdej psiej apteczki powinien być węgiel lekarski i w cięższych przypadkach smecta. Zatwardzenie zazwyczaj bywa efektem uwięźnięcia w przewodzie pokarmowym psa resztek posiłku, który nie może zostać strawiony (np. kawałek kości). Najprostszym środkiem pomocniczym jest tu olej parafinowy lub ciekła parafina. Powinna być ona podawana psu do pyska, ale jeśli mimo podania oleju stan psa nie ulega poprawie, to konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, by ustalić przyczynę zaparcia.

Dodatkowe wyposażenie psiej apteczki

Niezbędnym wyposażeniem psiej apteczki jest termometr lekarski (najlepiej minutowy). Temperaturę mierzy się psu w odbycie, po uprzednim posmarowaniu końcówki termometru np. kremem. Normal. Odpowienia temperatura ciała psa to ok. 38,5. Nie należy też zapomnieć o plastrach, bandażach czy środkach odkażających. Otwartych ran nie powinno się dezynfekować spirytusem. Najlepiej w tym celu zastosować zwykle mydło, wodę utlenioną lub wodny roztwór jodyny albo gencjany.

 

Apteczka dla psa - Psia Apteczka - co powinna zawierać?
5 (100%) 3 votes

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *